Частина четверта. «Розпил» серед своїх на тлі жахливих втрат на фронті

Навіть скандали та заяви представників вищих органів державної влади про нестачу озброєння та обладнання на фронті не зупиняють темпи витрат коштів платників податків на непотрібні під час війни сфери та заходи.

На минулому тижні до марафону марних для суспільства та військових бюджетних витрат Дніпровської міської ради долучилася Дніпропетровська обласна військова адміністрація. Департамент інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю ДніпроОВА, в особі його керівника Арзу Василишиної, уклав та заявив про намір укласти договори на розміщення піар-матеріалів – з ФОПами, які останні роки співпрацюють з КП «Організаційно-аналітична служба» Дніпровської міської ради, приховуючи свою діяльність і взагалі активно ховаючись від журналістів.

Наприклад, пані Василишина, яка за скандально відомого голови ОДА Валентина Резніченка була начальницею Управління інтегрованих соціальних послуг і зараз, за нашими даними, підпорядковується заступниці голови ОВА Ірині Грицай (працювала спочатку радницею голови ОДА Резніченка, а потім – його заступницею), підписала договір з ФОП Шуліка Анна Олександрівна на розміщення «соціальних роликів» на «11 Каналі», телеканалі «Відкритий», «Nobel TV» та «Дніпро ТБ» на суму 1,98 млн грн.

До цього пані Шуліка, яка є мешканкою житлового масиву Діївка Новокодацького району Дніпра, співпрацювала виключно з комунальним підприємством «Організаційно-аналітична служба» Дніпровської міської ради (далі – КП «ОАС»). За даними Youcontrol, вона зареєструвала ФОП 29 березня 2021 року, за місяць після цього подалася на тендер КП «ОАС» щодо розміщення піар-матеріалів про міського голову, посадовців та депутатів Дніпровської міськради на регіональних телеканалах (вартістю майже 4 млн грн) і виграла його!

Як гартувався «дерибан»

Усі регіональні телеканали Дніпра ще з кінця 1990-х років отримували кошти платників податків на висвітлення діяльності обласної та міської влади. Довгий час це відбувалося взагалі без проведення тендерів. З кінця 2000-х тендери почали проводити, але на них вигравали усі телеканали міста.

У 2015-2016 роках ситуація змінилася – ДніпроОДА взагалі перестала витрачати бюджетні кошти на розміщення піар-матеріалів про діяльність своїх представників (ця практика повернулася тільки зараз, за Сергія Лисака). Натомість Дніпровська міськрада створила КП «ОАС», у тендерах якого, пов’язаних з закупівлею послуг з висвітлення діяльності міського голови та Дніпровської міськради, виграють виключно ФОПи.

ФОП Храпко Олександр Ігорович (який не відповідає на наші запити і взагалі ховається від журналістів: автор не зміг його знайти за адресою, вказаною у тендерній документації) може отримати більш, ніж півмільйона гривень за розміщення матеріалів про ДніпроОВА та її голову, зокрема у газеті «Наше місто».

В пана Храпка та співвласників ТОВ «Газета «Наше місто» депутата Дніпровської міської ради від партії «Пропозиція» Олексія Безуглого та брата його дружини депутата Дніпровської районної ради від партії «Пропозиція» Ігоря Літвінова у житті відбувалися схожі події, пов’язані з порушенням правил дорожнього руху.

13 червня 2018 року Олександра Храпка було притягнуто до адмінвідповідальності за керування автомобілем у стані наркотичного сп’яніння. Ленінський райсуд Дніпропетровська оштрафував Храпка на 10.200 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік (справа № 205/3162/18).

7 грудня 2015 року Жовтневим райсудом Дніпропетровська Ігоря Літвінова було притягнуто до відповідальності за порушення правил дорожнього руху, яке призвело до пошкодження майна, а 10 травня 2017 року – Кіровським райсудом Дніпропетровська за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння (справа № 200/3768/17). Олексій Безуглий взагалі притягувався до адмінвідповідальності за порушення правил дорожнього руху три рази за останні роки – у 2017 році Жовтневим районним судом Дніпропетровська і 2 рази у 2020 році Дніпровським районним судом Дніпропетровської області та Амур-Нижньодніпровським райсудом Дніпропетровська.

ФОП Шуліка Анна Олександрівна з 2021 року отримала через КП «ОАС» більше 18 млн грн. При чому з договорів, які з нею укладалися, або неможливо зрозуміти, на що саме витрачалися кошти, або можна говорити про сумнівні витрати цих коштів.

Джерела на двох регіональних телеканалах Дніпра на правах анонімності повідомили нам, що працювати через ФОП міськраді «зручніше».

Пані Шуліка неспинно отримувала та отримує кошти бюджету Дніпра під час повномасштабного вторгнення РФ, коли рахунок втрат цивільних та військових йде на десятки тисяч, – на так зване «комплексне розміщення» на телеканалах.

«34-й Канал» отримував 264 тис. грн за одне таке розміщення, «11 телеканал» – 240 тис. грн, телеканал «Відкритий» – 200 тис. грн. Цікаво, «Відкритий» взагалі виходить тільки у кабельних мережах, а вартість розміщення на ньому, за даними договору, не набагато менша, ніж на телеканалах, які мають ліцензію на «цифру». Можливо, тому, що його співвласник Відкритого» – це депутат Дніпропетровської обласної ради від забороненої партії «Опозиційна платформа – За Життя» Михайло Кошляк, а директор – депутатка Дніпропетровської обласної ради від партії «Пропозиції» (членом якої є міський голова Дніпра Борис Філатов) Наталія Бабаченко?

Загалом у 2022-2023 роках ФОП Шуліка отримала від КП «ОАС» близько 10 млн грн. І це при тому, що наприкінці травня 2022-го «34-й Канал» майже припинив свою діяльність, а у липні того ж року – був закритий.

Як і навіщо Дніпровською міськрадою виділялися кошти на розміщення матеріалів на «34 Каналі» – загадка загадок. Власником 32% акцій даного телеканалу є територіальна громада Дніпра в особі Департаменту по роботі з активами Дніпровської міськради. Навіщо витрачати кошти на телеканал, де ти співвласник? Чи це схема вимивання коштів платників податків? І як так сталося, що телеканал закрито і жодних заходів міськрадою щодо його діяльності не вчинено? Де 32% акцій територіальної громади, де приміщення, майно, обладнання?!

Скрин даних YouControl свідчить, що громада Дніпра володіє 32% «34-го Каналу» – ПАТ «Телевізійна служба Дніпропетровська»

Цікаво, що у 2021 році ФОП Шуліка розміщувала за кошти платників податків на «34-му Каналі», «11-му телеканалі» та Nobel TV…новинні випуски «Дніпровської міської студії телебачення» «ДніпроNews.Підсумки», створення та випуск яких на телеканалі «Дніпро ТБ» вже профінансовано коштами платників податків.

Журналісти мають висвітлювати діяльність влади, це їх обов’язок. І висвітлювати згідно з Кодексом етики українського журналіста. Навіщо за це платити бюджетні кошти? Щоб керівництво телеканалів змушувало журналістів порушувати норми Кодексу етики? Щоб власники телеканалів отримували кошти та пільги від місцевої влади, а посадовці –  «відкати»?

Риторичні питання… Але ситуацію на приватних телеканалах не можна порівняти з жахами оборудок, які можна побачити на комунальному.

ДМСТ

«Дніпровську міську студію телебачення» (ДМСТ) створили у 1990-ті роки і довгий час вона слугувала інструментом наповнення коштами платників податків ПАТ «Телевізійна служба Дніпропетровська» («34-й Канал»), 68% акцій якого у 2010 році придбали структури найбагатшої людини України Рината Ахметова.

У 2011 році «Незалежній асоціації журналістів» (зараз – «Неурядова медійно-адвокаційна група») стала відома схема «співпраці» КП «Дніпропетровська міська студія телебачення» та ПАТ «Телевізійна служба Дніпропетровська» (ТСД), за допомогою якої освоювалися кошти бюджету.

«Завдяки існуванню КП «Дніпропетровська міська студія телебачення» Приватне акціонерне товариство «ТСД» може дозволити собі отримувати бюджетні кошти, ні перед ким не звітуючи: воно не має працівників, оскільки в КП «Дніпропетровська міська студія телебачення» працює 78 осіб, з них 38 журналістів (для порівняння: на кожному з приватних телеканалів міста працює не більше 10 журналістів); не має машин, тому що в КП їх чотири (обслуговування трьох коштує 45 тис. грн на рік, а ще одну орендує за 12 тис. грн на рік). ТСД може не мати телекамер, мікрофонів та іншої техніки і не купувати нові, не купувати канцтовари (а КП щодня витрачає не менше тисячі аркушів офісного паперу), не оплачувати комунальні послуги, зв’язок і ремонт комп’ютерної техніки. Цікаво, маючи відеокамери із жорсткими дисками, для чого міській телестудії потрібно 800 касет на суму близько 100 тисяч гривень?» – писали журналісти.

Фактично, тоді платники податків фінансували структури Ріната Ахметова (4,5 млн грн за 2012 рік), а як тепер?

А тепер – змінилися особи, які поглинають кошти через КП «ДМСТ» і розмір цих коштів. Тепер це 60 млн грн на рік.

Згідно з оргструктурою ДМСТ, розміщеною на сайті data.gov.ua, на підприємстві працює біля 120 осіб. Про деяких родичів, бізнес-партнерів депутатів від партії «Пропозиція», які працювали на підприємстві, а також фірми депутатів від даної партії, які отримували зиск з цього КП, ми вже написали. Але далеко не про всіх.

Згідно відповіді КП «ДМСТ» на наш інформаційний запит, у 2020 році журналістка Аліна Ведмідь готувала відео та сюжети програми «Дніпро Оперативний» на каналі «Дніпро ТБ».

Продивившись канал «Дніпро ТБ» на youtube, ми сюжетів та записів цієї програми не знайшли, але знайшли канал у youtube сайту «Дніпро Оперативний» – з великою кількістю відео. Власником домену цього сайту, станом на кінець 2021 року, був вищезгаданий депутат Ігор Літвінов, а останнім часом гарантійні листи від сайту підписувала дружина Літвінова Дар’я.

Тобто кошти платників податків витрачалися на користь приватних осіб з оточення міського голови Дніпра.

На youtube-каналі «Дніпро ТБ» ми знайшли декілька відео за участю Грекової Наталії Миколївни, яка зараз працює на посаді продюсера ДМСТ та є депутатом Дніпропетровської обласної ради від забороненої партії «Опозиційна платформа – За Життя».

Так, 12 жовтня 2020 року вона, вже кандидатка до Дніпропетровської обласної ради від ОПЗЖ коментувала в ефірі «Дніпро ТБ» події, пов’язані з одним з конкурентів Бориса Філатова на посаду міського голови Дніпра.. як громадська активістка! Журналістка Яна Богославська взагалі не повідомила глядачам про те, що насправді спілкується з кандидатом у депутати, чим свідомо ввела в оману, порушивши одразу декілька пунктів Кодексу етики українського журналіста.

І такий ефір був не один. Може тому, що пані Грекова є подругою та давно працює разом (починаючи з роботи на 34-му Каналі) з Наталією Власовою, яку називають фактичною керівницею ДМСТ, а Яна Богославська була підлеглою Власової на криворізькому комунальному телеканалі «Рудана». До речі, директором ДМСТ працювала й подруга та колишня підлегла Власової Олена Савенко, а нинішній директор Олександр Лянкевич – на «34-му Каналі».

Як стало відомо «Ліцам», депутат Дніпропетровської облради від ОПЗЖ Наталія Грекова несвоєчасно подала декларацію за 2020 рік. Втім, якщо депутату Ігорю Літвінову, хоч і з великим запізненням, але вручили протокол про корупційне адміністративне правопорушення і визнали винним у цьому правопорушенні, щодо Наталії Грекової Управлінням стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області навіть протокол про корупційне адмінпорушення не складено. Можливо, це пов’язано з зв’язками депутатів від її партії у прокуратурі та поліції Дніпра?

Журналістом ДМСТ є також Гамза Євгенія Володимирівна. У 2020 році, коли пані Грекова виступала як громадський активіст щодо кандидатів на посаду мера Дніпра – конкурентів Бориса Філатова, пані Гамза на телеканалі «Центр» розповідала, що один з них «скуповує голоси» (дивіться скрин).

За даними Youcontrol, в тексті ухвали Дзержинського районного суду Харкова від 18 серпня 2021 року зазначається, що вона є власницею сайту «Первая столица». Зараз сайт видалено з мережі (дивіться скрін), але аналіз його сторінки у Фейсбуці дозволяє зробити висновок, що він функціонував в інтересах кандидата на посаду міського голови Харкова Ігоря Терехова (вибори відбулися 31 жовтня 2021 року). Один з матеріалів «Первой столицы» ГО «Детектор медіа» та Інститутом Масової Інформації визнано таким, що суперечить пунктам 6, 9, 10 та 15 Кодексу етики українського журналіста.

За даними «Чесно», передвиборчу кампанію Терехова вів Касьянов Дмитро Володимирович, який працює з Борисом Філатовим у якості політтехнолога. У 2016-2023 роках ТОВ «Центр «Консалтинг» бенефиціарним власником якого до 24 лютого 2023 року був пан Касьянов, отримало від комунальних підприємств та підрозділів Дніпровської міськради більше 64 млн грн.

Зокрема, у 2022-2023 рока ТОВ отримувало гроші платників податків на розширення функціоналу інформаційно-аналітичної системи, що забезпечує функціонування Реєстру територіальної громади міста Дніпра, послугу з постачання програмного забезпечення «Комп‘ютерна програма «Інформаційно-аналітична система «General-purpose system» («AIC «General-purpose system») у вигляді розширених ліцензій з метою належного функціонування та автоматизації системи освітнього простору Дніпра, за послугу налаштування, супроводження та забезпечення безперебійного функціонування системи електронного обміну даних, що використовується для забезпечення потреб автоматизованої системи взаємодії виконавчих органів міської ради з мешканцями міста Дніпра (АС ВВО МР) тощо. Схожі послуги закуповували підрозділи та комунальні підприємства Харьківської міськради. За даними «Харківського антикорупційного центру», ТОВ «Центр «Консалтинг»

«отримало доступ до персональних даних харків’ян».

Євгенія Гамза разом Миколою Фельдманом є співзасновницею ГО «Кременчуцьке громадське телебачення». Редакція Hromadske наприкінці минулого року повідомляла, що «Центральне громадське телебачення» (юридична назва – Громадська організація «Кременчуцьке громадське телебачення») незаконно використовує на своєму ютуб-каналі та фейбсук-сторінці торговельні марки, які зареєстровані і належать Нromadske.

Також пані Гамза була головним редактором комунальної газети Кременчуцької міськради «Вісник Кременчука» (перед нею газету очолював Микола Фельдман). Після роздержавлення у 2019 році припинила виходити друкована версія газети, а зараз з мережи видалено і її сайт.

Новини за підписом Євгенії Гамзи і зараз можна побачити на сайті телерадіокомпанії «Центр» Миколи Фельдмана. Не дивлячись на те, що «Центр» отримала ліцензію на мовлення від Нацради телебачення та радіомовлення, ми не знайшли у кабельних мережах Дніпра її каналу, при цьому «Центр» постійно отримує бюджетні кошти за розміщення піар-матеріалів про міського голову Дніпра, депутатів та посадовців Дніпровської міськради.

Як раніше писали ЗМІ, Фельдман разом з Геннадієм Корбаном є співзасновником ТОВ «Національний брокерський дім» у Кременчуці та є головою Полтавської обласної організації партії «Пропозиція» (зареєстрована у квартирі, яка йому належить), а також низки компаній у Кременчуці та Києві, зокрема пов’язаних з оформленням земельних ділянок. У 2007 та 2012 роках йому підпалювали автомобілі, але джерела, знайомі з ситуацією, пояснили «Ліцам», що причини цього –  скоріше «у площині землі та ситуації на центральному ринку», ніж у журналістській діяльності, пункти Кодексу етики якої, представляючись журналістом в ефірах UMN Романа Скрипіна та ТРК «Центр» та перебуваючи одночасно на посаді голови регіональної організації політичної партії, пан Фельдман порушив.

«Журналіст» Нік Фельдман (фото з офіційного сайту партії «Пропозиція»)

Коли журналіст додзвонився до Миколи Фельдмана та запитав, чи може він відповісти на питання, пов’язані з витрачанням бюджетних коштів, той лаконічно відповів «Ні» і після цього не брав слухавку.

Іван Красіков

Публікація журналістських матеріалів щодо діяльності фізичних осіб та ЗМІ, які отримують кошти бюджету Дніпра на «висвітлення діяльності Дніпровської міської ради, її виконавчих органів, посадових осіб та депутатів через засоби масової інформації», здійснюється у межах проекту ГО «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» за підтримки Інституту Масової Інформації.

Думки і твердження, висловлені у матеріалах, не обов’язково співпадають з позицією Інституту Масової Інформації.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

По п'ять тачок на робітника, а директору і заступникам – по одній
Хто насправді керує Дніпропетровщиною?