Частина п’ята. Мародери «в законі»

31 березня 2023 року втратив чинність закон «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації».

Таким чином правові підстави для витрачання коштів платників податків виконавчими органами та комунальними підприємствами Дніпровської міськради на «висвітлення діяльності» міського голови Дніпра, посадових осіб та депутатів Дніпровської міськради зникли.

Ви думаєте, потік бюджетних коштів, які перераховували на «висвітлення діяльності» ФОПам, пов’язаним з оточенням Бориса Філатова, зокрема родиною кумів заступника міського голови Олександра Сидоренка, припинився? Ви помиляєтеся.

Щодня у соцмережах з’являються тисячі постів військових та волонтерів з прохання допомогти зібрати кошти на дрони, автомобілі, медикаменти – на фронті не вистачає найнеобхіднішого.

«Росія зробила обов’язковою підготовку по дронах в школах – вони вже готують своїх дітей до війни. До війни розумної та технологічної, де працюють з причинами, а не з наслідками. Зараз у нас системно працюють десятки виробників, а потрібні сотні. Зараз спроможності виробництва на місяць ідуть на тисячі, а потрібні сотні тисяч. Навіть по найпростіших FPV дронах (по суті, конструктор лего) розрахунок простий – нам потрібно як мінімум 6.000-7.000 фахівців. Станом на сьогодні в нас є умовно 1.000 екіпажів. Якщо кожен застосовує всього 1 дрон на день – це 30.000. Є екіпажі, які відпрацьовують по 7-10 апаратів на день і дуже успішно, ці відео потім гріють серце всім українцям. Отже, 1.000 на 5 дронів на 30 днів = 150.000 дронів на місяць», – написала у своїй колонці для «Української правди» керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська.

За 2022 – першу половину 2023 Дніпровська міська рада вже витратила на свій піар та піар міського голови у межах Програми розвитку місцевого самоврядування, соціальних заходів для людей похилого віку та висвітлення діяльності Дніпровської міської ради біля 300 млн грн.

Ще 90 млн було витрачено на функціонування КП «Дніпровська міська студія телебачення» (телеканал «Дніпро TV»). Як ми вже писали (та приводили конкретні приклади) «Дніпро TV» є одним з центрів «розпилу» коштів платників податків, працевлаштування та отримання бюджетних грошей кумами, шуринами, друзями посадових осіб та депутатів Дніпровської міської ради.

На ці кошти можна було придбати 4.000 дронів типу Mavic, які зберегли б життя сотням військових. Натомість, кошти йдуть на «висвітлення діяльності»… Можливо для депутатів міськради та міського голови успішний супротив російській агресії, звільнення окупованих територій та збереження життів військових та цивільних не настільки важливі, як власний піар та підготовка до майбутніх виборів?

До того ж, телеканал «Дніпро TV» регулярно порушує Кодекс етики українського журналіста: див. тут, тут і тут.

«Висвітлення» поза законом?

Колишній народний депутат України, голова правління Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук, який більше 15 років професійно займається питаннями місцевих бюджетів, пояснив «Ліцам», що органи місцевого самоврядування можуть приймати програми щодо інформування про свою діяльність та виділяти під них відповідне фінансування, спираючись на ч.1 ст.4 Закону «Про місцеве самоврядування», у першу чергу, на «принцип гласності».

А як бути з тим, що тепер жоден закон не містить норм, які дозволяють місцевим радам, комунальним підприємствами виділяти фінансування на інформування про свою діяльність або діяльність міських голів будь-кому крім комунальних медіа?

Здавалося б, після втрати законом чинності, з 31 березня мало б припинитися проведення усіх тендерів, пов’язаних з замовленням послуг на піар міського голови, посадових осіб та комунальних підприємств Дніпровської міськради, а всі проплати за ці послуги з бюджету Дніпра мало б бути заблоковано.

Натомість, самореклама продовжується – посадовці, які закуповували «висвітлення діяльності», зараз закуповують «розміщення інформації щодо діяльності», «підготовку та просування інформації щодо діяльності», «розміщення інформації в засобах масової інформації (медіа)».

Більш того, за два місяці після втрати чинності законом про «висвітлення діяльності», 24 травня депутати прийняли зміни до Програми розвитку місцевого самоврядування, соціальних заходів для людей похилого віку та висвітлення діяльності Дніпровської міської ради, але, схоже, ще більше загнали себе у глухий юридичний кут, вихід з якого лежить у площині кримінального та кримінально-процесуального законодавства.

Зокрема, з програми не виключили поняття «засоби масової інформації» та «висвітлення», хоча їх більше не існує – в Україні є виключно медіа.

А інформувати про діяльність міської ради та міського голови можна на засадах Кодексу етики українського журналіста, а не так, як за гроші платників податків це робить «ДніпроТБ» та медіа, підконтрольні родині депутатів від партії «Пропозиція» Безуглих-Літвінових.

Власне, про це й каже закон «Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста»:

«журналіст зобов’язаний:

1) подавати для поширення достовірну інформацію та дотримуватися вимог Кодексу етики українського журналіста; …

3) відмовлятися від доручення редактора (керівника медіа) чи редакції, якщо воно не може бути виконано без порушення закону; …

5) утримуватися від поширення в комерційних цілях інформаційних матеріалів, які містять рекламні відомості про реквізити виробника продукції чи послуг (його адресу, контактний телефон, банківський рахунок), комерційні ознаки товару чи послуг тощо».

Яку з цих норм виконують вищевказані медіа? І чи є ті, хто там працюють, журналістами з точки зору закону? Чи це, все ж таки, пропагандисти, які виконують волю замовника? Останній кричущий випадок, який показує рівень деморалізації та цензури у медіа, на які виділяються кошти з бюджету Дніпра – приховування жахливого інциденту у міській багатопрофільній лікарні «Центр матері та дитини ім. Руднєва» (підпорядковується Департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міської ради).

В результаті трагедії померла дитина, а п’ять дітей та п’ять дорослих отримали тяжкі ураження організму і були терміново переведені в обласну дитячу лікарню та обласну лікарню імені Мечникова.

12 серпня, коли про цей випадок стало відомо з соцмереж, медіа родини Безуглих-Літвінових («Наше місто», «Дніпро Оперативний», «Дніпровська панорама», «Дніпро Час», «Горсовєт» тощо) та «Центр» Миколи Фельдмана взагалі про нього не повідомили.

«Вгороде» та «Дніпро вечірній» не повідомили (дивіться скан-копії), що померла дитина, та не вказали назву лікарні (хоча на той час вже було опубліковане офіційне повідомлення МОЗ, де лікарня називалася). Решта, як «Оглядач», РБК, «Відкритий» тощо, повідомили про інцидент, але не вказали назву лікарні.

Та про що можна говорити, коли депутат Дніпровської міської ради від партії «Пропозиція» Олексій Безуглий у якості журналіста видання «Наше місто» бере інтерв’ю у міського голови Дніпра, свого однопартійця, висуванця партії «Пропозиція» (дивіться скани)? Чи зайвим є сказати, що основним джерелом доходів родини Безуглих-Літвінових є бюджет Дніпра, перерахування з якого напряму залежать від міського голови?

Цікаво інше. Чому мовчить Національна спілка журналістів України та її Дніпропетровська обласна організація? Чи Кодекс етики українського журналіста та чинне законодавство там зовсім не вивчали? Цілком можливо, бо головою Дніпропетровської обласної організації є Олексій Ковальчук, який тільки після початку повномасштабного вторгнення склав повноваження депутата Дніпровської райради від забороненої партії «ОПЗЖ».

Рекламний блок

27 липня КП «Організаційно-аналітична служба» Дніпровської міськради програла черговий процес у Третьому апеляційному адміністративному суді.

ФОП Олексій Олейников (який невідомо, чи взагалі існує як жива істота) мусить повернути КП, а КП – до бюджету Дніпра 640.034,82 грн.

Ця історія є аналогічною історії ФОП Вадим Копач, щоправда Олейников розміщував сюжети на регіональних телеканалах.

«В порушення вимог підпункту 2 п.1 постанови Кабінету міністрів України №169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (зі змінами), підприємством здійснено закупівлю за номером ID: UA-2022-04-25-001989-a, відповідно до якої зайво отримані та витрачені грошові кошти в сумі 640.034,82 грн на оплату наданої послуги за період з 07.03.2022 року по 30.03.2022 року відповідно до договору від 31.03.2022 року №16/07.03 без затвердженого рішення замовника необхідного переліку та обсягу послуг, внаслідок чого місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 640034,82 грн», – йдеться в судовому рішенні.

Пікантності вищевказаній історії додає те, що згідно договору між «Організаційно-аналітичною службою» та ФОП Олейніков останній мав розміщувати на 11-му, 34-му телеканалах та телеканалі «Відкритий» «рекламно-інформаційні сюжети в рамках регіональних новин» та «рекламні ролики».

Медіаюрист Інституту масової інформації Роман Головенко у зв’язку з цим порадив звернути увагу на статтю 9 Закону «Про рекламу»:

«Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

«Ліца» продивилися усі сюжети за березень-квітень 2022 року, які виходили в ефірах 34-го, 11-го телеканалів та «Відкритого», де згадується міський голова, посадові особи, депутати міської ради, комунальні підприємства, голова громадської ради при міській раді Геннадій Корбан тощо. Під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами» ми сюжетів не знайшли.

Корбан, Фельдман, Арестович

Вивчаючи діяльність так званого «Телеканалу «Центр», який вже 4 роки отримує кошти платників податків з бюджету Дніпра, ми звернули увагу, що його власник, голова Полтавської обласної організації партії «Пропозиція» Микола Фельдман, разом зі скандально відомим піарником Олексієм Арестовичем є співзасновниками ГО «Фонд стратегічних ініціатив Олексія Арестовича».

Офіс Фонду знаходиться у Києві у будинку за адресою Антоновича, 44.

Ймовірно, зовсім випадково приміщення Фонду Арестовича належить ТОВ «Будінвест-капітал» дружини та сина одного з найдавніших бізнес-партнерів Геннадія Корбана – Володимира Яська. Сам пан Корбан є власником 9-ти квартир та 6-ти гаражів у цьому будинку. Земельна ділянка, на якій він розташовується будинок, також належить ТОВ «Будінвест-капітал».

Микола Фельдман (крайній зліва) та Олексій Арестович (із заліпленим оком)

Слід зазначити, що юридична та фактична адреси Телеканалу «Центр» – будинок за адресою: вул. Старокозацька, 40-б. У ньому ж знаходиться офіс Телеканалу «Відкритий», а також низка компаній тим або іншим чином пов’язаних з Геннадієм Корбаном.

Іван Красіков

Публікація журналістських матеріалів щодо діяльності фізичних осіб та ЗМІ, які отримують кошти бюджету Дніпра на «висвітлення діяльності Дніпровської міської ради, її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів та комунальних підприємств через засоби масової інформації», здійснюється у межах проєкту ГО «Люстраційна Антикорупційна Рада Придніпров’я» за підтримки Інституту Масової Інформації.

Думки і твердження, висловлені у матеріалах, не обов’язково співпадають з позицією Інституту Масової Інформації.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

У Дніпрі скляр буде моніторити для міської влади повідомлення в засобах масової інформації
Фірми братів Дубинських окупували закупівлі «Аульського водоводу»