Щонайменше у двох Telegram-каналах, у яких дніпровська влада мала з початку року висвітлювати свою діяльність, досі не опубліковано жодного матеріалу на замовлену тему.

На початку 2023 року Департамент з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформполітики Дніпровської міськради замовив послуги з висвітлення діяльності міської влади Дніпра в соціальних мережах.

Договір на відповідні послуги оприлюднили в ProZorro.

У фізособи-підприємця Олени Сергєєвої замовили 3.200 публікацій у Facebook і 480 публікацій у Telegram. Загальна вартість договору – 4,8 мільйона гривень.

У документації до тендера департамент інформполітики зазначав вичерпний перелік Facebook-груп та Telegram-каналів, де вимагає публікувати інформацію. Колонка з переліком груп і каналів у соцмережах так і називається: «Вимоги щодо місця розміщення».

У самому договорі більш м’які формулювання. Зазначено, що розподіл кількісних показників за ресурсом здійснюється відповідно до завдань та заявок Департаменту з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформполітики міськради.

Публікувати пости у Facebook і Telegram мають впродовж восьми місяців – до кінця літа поточного року.

У переліку для висвітлення діяльності міської влади Дніпра – сім Telegram-каналів. Всі вони наразі мають різну кількість підписників (від сотень тисяч до всього десяти) і різну спеціалізацію.

Жоден з каналів не маркує повідомлення з висвітленням діяльності міської влади Дніпра, які публікуються за бюджетні кошти.

Разом з тим, наявні повідомлення офіційного характеру. Наприклад, «Дніпровська міська влада інформує», «Громадська рада інформує», «Комунальні служби інформують». На Telegram-каналі «Днепр оперативный» згадок схожих заголовків близько 70. На інших каналах значно менше, а то і взагалі немає. Наприклад, на каналі «Днепр Сейчас: Новости» вдалося виявити всього декілька згадок щодо інформування населення з початку року.

Крім того, у Telegram-каналах постять або скопійовані, або відредаговані повідомлення пресслужби Дніпровської міськради, що також можна вважати висвітленням діяльності міської влади.

А ще публікують коментарі мера з соціальних мереж щодо різних питань, як от реакцію Бориса Філатова на резонансні заяви прем’єра Угорщини Віктора Орбана щодо України.

Ну і, звісно ж, чи не у найбільшій кількості таких постів згадують мера Дніпра Бориса Філатова. І навіть його друга та голову Громадської ради при Дніпровській міській раді Геннадія Корбана. Останнього, нагадаємо, називають «тіньовим мером» Дніпра.

У новинах щодо мера: здебільшого виокремлюють факти від коментарів; в них майже немає оціночних суджень авторів; зазначають джерела інформації (скрін, посилання на соцмережу, відео, копія розпорядження тощо). Тобто, за цими критеріями більшість новин відповідає професійним журналістським стандартам. Здебільшого, вони адаптовані під Telegram – максимально скорочені і можуть складатися з декількох речень, але зі скріном чи відео джерела.

Загалом, Telegram-канали не відповідають журналістським стандартам, якщо проаналізувати всі їхні новини, а не тільки щодо мера.

Крім того, в них майже немає критики конкретно Бориса Філатова, або його друга Геннадія Корбана. Так, на каналі «Днепр оперативный» на захист мера публікували офіційну заяву пресслужби Дніпровської міськради щодо не придбання міським головою Дніпра Борисом Філатовим нового авто.

На спеціалізованому Telegram-каналі «Стоп фейк Дніпро», який займається виявленням фейків і їхнім спростуванням, також опублікували спростування щодо не придбання мером Дніпра коштовної автівки. Спростування базується лише на коментарях самого міського голови.

До речі, на «Стоп фейк Дніпро» також мають публікувати повідомлення щодо висвітлення діяльності міської влади Дніпра. Але з початку року на цьому каналі немає жодного посту, який можна було б трактувати як висвітлення діяльності міської влади.

Якщо у «Стоп фейк Дніпро» майже 43 тисячі підписників, то у іншого Telegram-каналу, на якому також мають висвітлювати діяльність міської влади, тільки 10. Йдеться про канал DniproLife, який наразі називається «Робота Дніпро».

Тобто, на каналах «Стоп фейк Дніпро» і «Робота Дніпро» не зафіксовано жодного посту, який би можна було характеризувати як діяльність міської влади.

Ще один великий Telegram-канал, на якому мають висвітлювати діяльність дніпровської влади – «Днепр Сейчас:новости» з 185 тисячами підписників.

За майже шість місяців цього року на ньому під півсотні згадок про мера Дніпра.

Спливають тут також новини із оціночними судженнями. Наприклад, щодо «колишньої прес-секретарки батальйонів «Донбас» та «Дніпро 1». До речі, «Днепр сейчас» навіть опублікував реакцію мера на її пост.

Разом з тим, трапляються і пости, які стосуються діяльності міської ради, але в них не зазначають джерела інформації. Наприклад, щодо затвердження міською радою виплат по 1 мільйону гривень мешканцям, чиє житло було зруйновано після прильоту російської ракети. Примітно, що у пост хоч і не вставили коментарів Бориса Філатова, проте проілюстрували його фотографією очільника міста.

На «Днепр Сейчас: новости» також критикують опонентів Філатова. Наприклад, минулого тижня опублікували історію, до якої «міг докласти руку колишній нардеп Святослав Олійник» у 2018 році.

Ймовірно, зазначений Telegram-канал входить до сфери впливу видання «Інформатор». По-перше, він публікує новини «Інформатора Дніпро», а по-друге, коли до них звернулись щодо публікації реклами, вони також надали пропозицію щодо розміщення на Telegram-каналі «Інформатор Дніпро».

Ще один Telegram-канал, в якому мають висвітлювати діяльність міської влади – «Типичный Днепр» з 31 тисячею підписників. На ньому порівняно мало новин, які можна трактувати як висвітлення діяльності міської влади. До речі, на цьому каналі влітку минулого року повідомляли, що міськрада Дніпра за 4 місяці війни витратила на свій піар майже 27 млн грн.

Ще два канали – «Карантин Дніпро» (15,6 тисяч підписників) та «Это Днепр» (9,9 тисяч). На першому з початку року було порівняно багато згадок про Філатова.

Також зазначимо, що у каналів «Днепр оперативный», «Стоп фейк Дніпро» і «Карантин Дніпро» спільний адміністратор. Теж стосується також каналів «Типичный Днепр» і «Это Днепр».

Щодо висвітлення діяльності дніпровської влади у Facebook, то її мають публікувати у 66 групах. От тут дійсно багато пишуть про Бориса Філатова: то він доправив бійцям допомогу, то він оголосив поновлення ремонту внутрішньоквартальних доріг, то він вручив бійцям медалі.

А тепер щодо вартості публікацій.

У підприємниці Олени Сергєєвої замовили 3.200 публікацій у Facebook по 1.200 гривень за кожну. А також 480 публікацій у Telegram по 2.000 гривень.

Це вочевидь усереднені ціни, бо, як уже відомо, канали та групи мають різну кількість підписників. Відповідно, і вартість публікації новин відрізняється.

Наприклад, вартість реклами магазина на Telegram-каналі «Днепр Сейчас:  новости» вартує 10 тисяч гривень. Адміністратор каналу запропонував також рекламу магазину на каналі «Інформатор Дніпро» за 5 тисяч гривень.

Реклама магазину на Telegram-каналі «Днепр оперативный» також коштує 5 тисяч гривень. А от коли ми попросили опублікувати інформацію про діяльність одного з мерів на Дніпропетровщині, то за це попросили 10 тисяч гривень, бо «це політика».

Дізнатися про ринкову вартість публікацій у Facebook-групах не вдалося. Примітно, що у частини груп відкритий доступ до публікацій. Але, більшість з них модеруються адміністратором.

Олена Сергєєва, у якої замовили висвітлення діяльності влади Дніпра у соцмережах, оформила підприємництво у вересні 2020 року, напередодні місцевих виборів в Україні, які пройшли 25 жовтня.

Тоді, на місцевих виборах у Дніпрі, нікопольчанка Сергєєва боролася за місце міського голови Дніпра. Але з огляду на те, що про її передвиборчу кампанію майже нічого не відомо, ймовірно, вона була технічною кандидаткою. Тобто, її зареєстрували для посилення одного з основних кандидатів. Вочевидь, Бориса Філатова, адже наразі вона надає послуги структурам Дніпровської міськради.

Більш того, є підозра про її участь у зговорах.

Наприклад, восени 2021 року Департамент з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформполітики Дніпровської міськради проводив тендер на висвітлення діяльності міської влади у соцмережах.

Для того, щоб він відбувся, потрібні щонайменше два конкуренти. Тож, крім переможниці Олени Сергєєвої на конкурсні торги подалося ТОВ «Айк’Ю діджитал груп».

Цікаво, що незадовго до цього Сергєєва приймала участь у іншому тендері, де зазначила, що надавала аналогічні послуги раніше. Зокрема, послуги із таргетованої реклами у березні-серпні 2021 року – сайту dnepr.express. Послуги замовляло все те ж ТОВ «Айк’Ю діджитал груп». Ця фірма, до речі, також надає послуги з висвітлення діяльності органів влади.

Як пояснив «Ліцам» заступник директора, головний експерт з медійного права  Центру демократій та верховенства права (CEDEM) Ігор Розкладай, законодавство дозволяє фізичним особам – підприємцям надавати інформаційні послуги органам місцевого самоврядування та комунальним підприємствам шляхом підготовки публікацій та розміщення їх у соціальних мережах.

«Але треба знайомитись зі змістом угод (які укладаються з ФОПами) та детально аналізувати зміст публікацій за які сплачено бюджетні кошти. Чи ці публікації є саме висвітленням діяльності, а не піаром посадової особи або осіб. Можуть виникнути питання до господарської діяльності підприємця, який надає такі послуги, сплати податків тощо», – зауважив пан Розкладай.

За його словами, у кожному конкретному випадку треба вивчати юридичні документи щодо надання послуг «висвітлення діяльності» за бюджетні кошти і чи дотримано у публікаціях норми чинного законодавства щодо медіа та місцевого самоврядування.

Андрій Федоров

Публікація журналістських матеріалів щодо діяльності фізичних осіб та ЗМІ, які отримують кошти бюджету Дніпра на «висвітлення діяльності Дніпровської міської ради, її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів та комунальних підприємств через засоби масової інформації», здійснюється у межах проєкту ГО «Люстраційна Антикорупційна Рада Придніпров’я» за підтримки Інституту Масової Інформації.

Думки і твердження, висловлені у матеріалах, не обов’язково співпадають з позицією Інституту Масової Інформації.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Куми заступника голови Дніпра Сидоренка отримують «жирні» підряди
Керівництво ДніпроНДІСЕ впало нижче плінтуса