Оформлення підприємництва і додавання необхідного виду діяльності дивним чином напередодні закупівель; «ноунейми», про медіа-діяльність яких майже нічого не відомо; можлива підробка документів для участі у тендерах; «бар’єри» у вигляді «гарантійних листів», які на ділі обмежують доступ до участі в тендерах… Про особливості закупівель на висвітлення діяльності влади у приватних медіа читайте у нашому матеріалі. 

Коротко про висвітлення діяльності 

Для початку коротко розповімо про те, що ж таке висвітлення діяльності влади і для чого це.

Законодавство в Україні до весни 2023 року дозволяло органам влади витрачати бюджетні кошти на висвітлення своєї діяльності. 

«Висвітлення діяльності прописане у відповідному законі України. Наш обов’язок, як органу місцевого самоврядування, звітувати перед громадою міста про нашу діяльність про: ремонти; реконструкції; послуги, які надає місто; зміни, які зараз запроваджуються», – пояснював ще у 2020 році директор Департаменту з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики Дніпровської міськради Артем Нідєлько. 

Три роки тому він збирав інформзахід, на якому всі причетні до організації висвітлення діяльності влади Дніпра пояснювали депутатам промерської коаліції про свою роботу. 

«Абсолютно інформація про життєдіяльність міста: про те, що роблять департаменти; про те, які реформи робляться; про те, які зміни відбуваються», – уточнив на тому заході Нідєлько. 

Справа, ніби, потрібна, особливо під час війни. Містяни мають отримувати важливу інформацію, у тому числі про діяльність влади і про процеси, які відбуваються у місті.

Разом з тим, висвітлення діяльності супроводжується і звинуваченнями у зловживаннях. 

Ще в 2018 році видання «Лица» опублікувало дослідження «Джинс-інфіковані». 

Один із авторів дослідження Ярослав Гарагуц, за результатами аналізу матеріалів з висвітлення діяльності влади по всій Дніпропетровській області за 2016-2017 роки, повідомляв, що більшість матеріалів від обласної адміністрації — дійсно висвітлення діяльності: акти, оголошення, звіти з інфографіками, таблицями.

Разом з тим, дослідження видання «Лица» документально підтвердило піар посадовців за бюджетні гроші.

А ще автори дослідження виявили, що із міського бюджету Дніпра також платили за нов ину про нібито побиття активістом жінки, підпал авто керівника комунального підприємства, спростування заяв політичних опонентів тощо. Очевидно, політики в цих матеріалах більше, ніж звіту про діяльність влади.

Фактично міські можновладці могли у власних інтересах використовувати інструмент “висвітлення діяльності”, у тому числі для дискредетації опонентів і інших маніпуляцій. Тим паче, що зараз у них «золоті часи», бо виявити це для нас досить проблематично. Наприклад, “Лица” намагалися отримати інформацію щодо матеріалів з висвітлення діяльності міської влади Дніпра під час війни, але нам було відмовлено.  

Можливі маніпуляції зі змістом публікацій – не єдина проблема у питанні висвітлення діяльності. Друга проблема – корупційні ризики. 

Слід відразу зауважити, що 31 березня 2023 року втратив чинність закон «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». 

Тож, як ми вже писали, правові підстави для витрачання коштів платників податків виконавчими органами та комунальними підприємствами Дніпровської міськради на «висвітлення діяльності» міського голови Дніпра, посадових осіб та депутатів Дніпровської міськради зникли. 

Ви думаєте, потік бюджетних коштів, які перераховували на «висвітлення діяльності» підприємцям припинився? Ви помиляєтеся.

Хлібне місце

Щорічно влада Дніпра витрачає на висвітлення своєї діяльності мільйони гривень. Суми досить великі, особливо по міркам всієї України. У 2020 профільне комунальне підприємство «Організаційно-аналітична служба» посіло третє місце в рейтингу витрат на рекламу діяльності міськради серед бюджетних організацій України.

Тільки за перше півріччя 2023 року на послуги з висвітлення діяльності влади Дніпра з міського бюджету фактично витратили щонайменше 31,9 мільйона гривень. Це дані з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів.  

Послуги з висвітлення діяльності влади замовляли дві структури Дніпровської міськради: комунальне підприємство «Організаційно-аналітична служба» (КП «ОАС»), а також Департамент з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики. 

Слід зауважити, що загальні суми витрат на висвітлення діяльності міської влади Дніпра за шість місяців значно вищі за 32 мільйона гривень. Навіть тому, що існує комунальний телеканал «Дніпро TV» (КП «ДМСТ»), на якому також фактично «піарять» владу.

Обидва комунальні підприємства – «ОАС» та «ДМСТ» – підпорядковуються Департаменту з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики. 

А цей департамент, у свою чергу, підпорядковується заступнику міського голови Дніпра Олександру Сидоренку. Який є депутатом Дніпровської міської ради, обраним від вже забороненої партії «Опозиційна платформа – За Життя». 

Отже, на базі комунального підприємства «Дніпровська міська студія телебачення» створено телеканал «DniproTV». Це окреме «царство», аналіз витрат якого заслуговує на додатковий великий матеріал. 

Наразі ми проаналізуємо закупівлі послуг з висвітлення діяльності влади в приватних засобах інформації, які замовляють в підприємців-посередників. Тобто, аналізуємо, в чиї руки потрапляють кошти з бюджету міста. 

Особливості закупівель «пакетами»

Тож у сфері висвітлення діяльності міської влади Дніпра «крутяться» десятки мільйонів гривень. Мізер на тлі бюджету міста, але на ділі – досить великі суми. Найбільшим розпорядником можна назвати комунальне підприємство «Організаційно-аналітична служба». З 1 січня по 30 червня воно сплатило за «піар міської влади» 25,3 мільйона гривень.

Послуги з висвітлення діяльності це комунальне підприємство замовляє «пакетами» в приватних підприємців. 

Наприклад, за перші пів року 7,8 мільйонів гривень потрапили в руки Марини Свиридової, яка мала організувати публікацію матеріалів влади Дніпра в мережі Інтернет. Зокрема, як на всеукраїнських сайтах (наприклад, «Обозреватель», «РБК-Україна», kp.ua), так і на місцевих («Наше місто», «Дніпровська панорама», тощо). Перелік сайтів надає замовник, тобто комунальне підприємство «Організаційно-аналітична служба». 

В іншого підприємця замовили послуги з висвітлення діяльності влади Дніпра у низці радіо, у іншого – в певних газетах, у іншого – на декількох телеканалах. 

«Пакетами» послуги з висвітлення діяльності замовляє і безпосередньо Департамент з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики. З початку року департамент перерахував з бюджету 7,5 мільйонів гривень – на висвітлення діяльності міської влади у соціальних мережах: Telegram та Facebook, а також ТОВ «Газета «Наше місто», за «піар» влади у їхній однойменній газеті.

За яким принципом обирають, в яких саме медіа будуть висвітлювати діяльність?

«Відповідно до рейтингу та покриття аудиторії тим чи іншим засобом масової інформації. Ми знаємо найбільш рейтингові телеканали міста. У них є, окрім цього, є іще свої сайти, на яких вони дублюють інформацію. Там питань немає. Ми розуміємо, які сайти знаходяться в ТОПі. Тому ми обираємо для співробітництва ці сайти. Ми визначаємо радіостанції відповідно до покриття аудиторії… З газетами у нас теж співробітництво відбувається таким самим чином. Ми розуміємо, у яких газет найбільші тиражі», – пояснював ще у 2020 році директор Департаменту з питань місцевого самоврядування, внутрішньої та інформаційної політики Артем Нідєлько. 

До речі, на тому же інформаційному заході один з депутатів поставив йому питання, чому послуги з висвітлення замовляють не напряму в кожної окремо газети, сайта, радіо чи телеканала, а через посередників? 

Відповідь чиновника була простою, але у той же час дивною: через посередника, виявляється, ці послуги замовляти (!) дешевше… 

«Крім того, треба зауважити, що в рекламному агентстві вже існує штат спеціально навчених працівників, кваліфіковані “медіа-баєри [покупці медіамайданчиків], також юристи, які займаються оформленням документації. Тому, для того, щоб ми займалися тим, чим займаємося і в тому об’ємі висвітлювали діяльність міської ради в якій висвітлюємо, то нам би треба було створити всередині департаменту своє рекламне агентство», – прокоментував Нідєлько. 

Слід зазначити, що у структурі комунального підприємства «ОАС», принаймні станом на 2022 рік, входили фахівець з державних закупівель і провідний юристконсульт. 

Тобто, є людина, яка могла би займатися укладанням прямих договорів з засобами масової інформації і обґрунтуванням того, чого саме їх залучають до висвітлення. А також є і юрист, про яких згадував Нідєлько. 

В потрібний час у потрібному місці 

Але парадокс у тому, що послуги замовляють не у рекламних агентств, про що згадував директор департаменту, а у підприємців-«ноунеймів».

В частини з них є дещо спільне. Наприклад, вони оформлювали підприємництво напередодні оголошення тендерів на висвітлення діяльності. 

Вадим Копач, якому за перші шість місяців цього року перерахували за «піар» влади Дніпра 4 мільйона 149 тисяч гривень, зареєструвався підприємцем у квітні 2021 року. А вже у травні 2021-го року отримав замовлення на висвітлення діяльності влади Дніпра в пресі

У той же період, як і Копач, підприємництво оформив і Олександр Храпко. Перший свій договір вартістю більше 4 мільйона гривень на «рекламу» міської влади на радіо він отримав наприкінці червня. Храпко продовжує отримувати гроші за висвітлення діяльності і з 1 січня по 30 червня поточного року отримав вже більше 4 мільйонів гривень

Дніпрянка Марина Свиридова, яка також досі отримує підряди на висвітлення діяльності, оформила підприємництво на початку вересня 2021 року. А уже за майже два місяці виграла тендер в зазначеного вище комунального підприємства на висвітлення діяльності міської влади Дніпра в мережі Інтернет за 6,1 млн гривень. 

А Вадим Ступак, в якого КП «ОАС» нещодавно замовило послуги з медіа-аналітичного дослідження інформаційних повідомлень, оформлений підприємцем ще з 2013 року. Але він додав у свої підприємницькі документи новий вид діяльності, який дозволив йому отримати «аналітичне» замовлення від влади Дніпра, напередодні оголошеної КП «ОАС» закупівлі. 

Зокрема, вид діяльності «надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.» був доданий, згідно держреєстру, 20 червня 2023 року. А оголошення про закупівлю оприлюднили 10 липня 2023 року.  

Добре підгадали! Чудова інтуіція! Чи не так?

Зі сторонніх сфер 

А ще Вадим Ступак, який прописаний у місті Дніпро, має основний вид підприємницької діяльності – формування й оброблення листового скла.  В Інтернеті можна знайти інформацію з даними Ступака, де пропонують скло різних типів

Ну і що, що він скляр? Що, не може займатися аналітикою інформації? 

У пакеті документів для участі у тендері він зазначив, що має досвід надання послуг з медіа-аналітичного дослідження інформаційних повідомлень – 2 роки. 

Хоча у розмові з журналістом на питання про те, чи є в нього досвід моніторингу медіа він відповів: «У мене є люди, які цим займаються».  

«Професіонали, які цим займаються, мені запропонували, я погодився», – сказав Ступак.

Тобто, про тендер Ступак знає, але, вочевидь, не ознайомлений із документацією, яку надавали для участі у закупівлі від його імені. Судячи з його коментарів, він насправді немає досвіду моніторингу і аналізу медіа. Тож, можна припустити, що підробили щонайменше документ про його досвід.

Вадим Ступак, судячи з його Facebook-сторінки, займається волонтерською діяльністю і ймовірно числиться в батальйоні «Варта Дніпра» – це добровольче формування Дніпровської міської громади.

Ми надсилали запит до Дніпропетровського ТЦК та СП щодо того, чи є Вадим Ступак військовослужбовцем і чи має він звання, але у визначений законом термін відповіді не отримали. 

А згаданий вище Вадим Копач, судячи з фото з соціальної мережі за 2011 рік, на той час ймовірно працював взагалі у будівельній сфері

Нікопольчанка Олена Сергєєва, яка за перше півріччя цього року отримала від департаменту Нідєлька 3 мільйона 19 тисяч гривень – за висвітлення діяльності міської влади у соціальних мережах: Telegram та Facebook, боролася за місце міського голови Дніпра.

З огляду на те, що про її передвиборчу кампанію майже нічого не відомо, ймовірно, вона була технічною кандидаткою. Тобто, її зареєстрували для посилення одного з основних кандидатів. Вочевидь, Бориса Філатова, адже наразі вона надає послуги структурам Дніпровської міськради.

Підставні особи?

Отже, завдяки історії із підприємцем Ступаком можна припустити, що документацію для участі на тендері готували замість нього.

Якщо це так, то це вказує на те, що договори оформлюють на підставних підприємців.

2 серпня Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Дніпропетровської облдержадміністрації замовив у Олександра Храпка організацію висвітлення діяльності на радіо за 495 тисяч гривень. Нагадаємо, до останнього часу серед бюджетних установ Храпко працював тільки з комунальним підприємство Дніпровської міської ради «Організаційно-аналітична служба». 

Автору матеріалу вдалося зв’язатися із однією з радіостанцій, на якій обласна влада нещодавно вирішила висвітлювати свою діяльність. Але, не як журналіст, а як підприємець, який хотів взяти участь в тендері. 

17 липня він спитав у представниці радіостанції, чи можна отримати в них гарантійний лист про те, що вони обіцяють транслювати на їхній частоті аудіоматеріали на вимогу обласної влади. Цей документ потрібен для участі у тендері.  

Одна з основних перешкод для участі у тендерах на висвітлення діяльності влади – отримання «гарантійного листа» від засобу масової інформації про те, що він гарантує публікувати матеріали на замовлення органів влади.

«Гарантійний лист ми можемо надати тільки постійним нашим партнерам», – повідомила представниця радіостанції.  

На обурення про те, що в Україні декларують можливість кожному приймати участь в тендерах, вона відповіла: «Ви такий наївний…». 

Співрозмовниця припустила, що навіть вона, якщо би захотіла, не змогла отримати «гарантійні листи» від інших радіостанцій. 

 «Там видно під яких людей підготовлено пакет документів…», – сказала жінка. 

Із цього випливає, що «прості смертні» приймати участь у тендерах на висвітлення діяльності влади не можуть. 

***

Оформлення підприємництва і додавання необхідного виду діяльності дивним чином напередодні закупівель; «ноунейми», про медіа-діяльність яких майже нічого не відомо; можлива підробка документів для участі у тендері; «бар’єри», наприклад у вигляді гарантійних листів, які обмежують доступ до участі в тендерах на висвітлення діяльності влади… 

Все це вказує на те, що структури влади ймовірно у зговорі з підставними особами оформляють на них договори. Якщо це так, то це і є корупцією

Цікаво, що правоохоронці вже відкривали схожу справу. 

В 2019 році почалося слідство стосовно «організованого злочинного угрупування на чолі з заступником мера Дніпра Олександром Сидоренком». У ньому фігурувало і ТОВ «Рекламне агентство «Медіа-Експерт», яке в цьому році змінило назву на ТОВ «Лучвік».  

За даними слідства, мільйони гривень з бюджету Дніпра перераховували «підконтрольним» фізособам-підприємцям за висвітлення діяльності міської влади. 

Ціни, за якими надавали послуги «підставні» ФОПи, нібито були на 30% вищими за ринкових. 

Таким чином, у період з 2017 по 2020 роки з бюджету Дніпра нібито вивели 38 мільйонів гривень – що і є сумою збитків. Тобто, на таку суму були завищені послуги, які надавали ФОПи. 

Більшість «підставних» підприємців, які отримували гроші з бюджету міста за послуги з висвітлення діяльності міської влади Дніпра, за даними слідства, фактично контролювало ТОВ «Рекламне агентство «Медіа-Експерт» (код 35609741). 

Його співзасновниками були Олександр Желєзньов та Євген Кремінський. 

Розслідування нічим не серйозним для групи не закінчилося. 20 жовтня 2021 року фізособа-підприємець Василь Михайленко отримав покарання замість «організованого злочинного угруповання» у вигляді штрафу в розмірі 25.500 гривень за зловживання повноваженнями службовою особою (ч. 1 ст. 364-1 КК України). 

Андрій Федоров

Публікація журналістських матеріалів щодо діяльності фізичних осіб та ЗМІ, які отримують кошти бюджету Дніпра на «висвітлення діяльності Дніпровської міської ради, її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів та комунальних підприємств через засоби масової інформації», здійснюється у межах проєкту ГО «Люстраційна Антикорупційна Рада Придніпров’я» за підтримки Інституту Масової Інформації. Думки і твердження, висловлені у матеріалах, не обов’язково співпадають з позицією Інституту Масової Інформації.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Фірми братів Дубинських окупували закупівлі «Аульського водоводу»
Три складові «інформування населення»: корупційність, ̶н̶е̶ефективність, неетичність