Хочеш потрапити до хорошого лікаря – плати! Хочеш навчатися в омріяному закладі – плати! Хочеш отримати роботу – плати!

Саме таке розуміння, як вирішити проблему, ще донедавна панувало в нашому суспільстві.

Але дійсність в тому, що кожне наше рішення відбивається як на нас самих, так і на оточуючих. Щодня нам доводиться вирішувати купу нагальних справ. Може, щоб вони вирішувалися швидше, треба просто наперед «віддячити»?

Однак мало хто задумується, коли «підмазує» за вирішення справи швидко, яку шкоду він приносить нашому суспільству…

Корупція в повсякденному житті українців

Що думають українці про корупцію та чи стикалися з нею?

Михайло, ветеринар

Михайло зрозумів ще в коледжі, що корупція не спрощує життя.

Від добре вчився, тому не мав проблем зі складанням іспитів. Але одного разу одногрупники запропонували зібратися по 100 гривень, щоб віддячити викладачу, щоб він поставив хороші оцінки автоматом.

«З одного боку, мені не потрібно було цього робити, бо в мене й так виходила хороша оцінка. З іншого, це робила вся група. І, якби хтось або декілька людей з групи цього не зробили, виникла б проблема, тому це мали зробити всі. І я теж дав гроші.

Це була перша наука у житті, що з цього нічого хорошого ніколи не виходить», – згадує Михайло свій корупційний досвід.

Уся група отримала оцінки «автоматом». Тільки Михайло, який розраховував, що за семестр буде «п’ятірка», від викладача отримав «чотири». Бо вирішив спростити собі життя і отримав середню оцінку по групі. Вийшло так, що Михайло заплатив 100 гривень за те, щоб йому поставили нижчу оцінку, ніж він заслуговував.

«Це було дуже образливо, але стало наукою: коли ти даєш навіть незначний хабар, знай, що до добра це не доведе», – каже він.

Інна, бібліотекар

Водійські права Інна вирішила отримувати своїми силами. Вона не брала до уваги натяки викладача з практики, що потрібно оплатити додаткові заняття, щоб добре підготуватися до здачі внутрішніх іспитів.

«В автошколі мені сказали, що для допуску до іспиту слід пройти ще 5 додаткових занять з інструктором. Але вони розуміють, що ніхто з учнів не хоче витрачати час, тому є інший варіант – заплатити гроші за допуск до внутрішнього іспиту.

І, якщо я була б готова заплатити, то мені в принципі й не потрібно було проходити внутрішній іспит. Мені просто скажуть коли прийти та отримати посвідчення водія», – ділиться історією Інна.

Дмитро, підприємець

«Простого рецепту подолання корупції немає, це має бути цілий комплекс рішень. Тобто, має бути відповідальність за корупцію, а також її попередження, наприклад, достойна оплата праці людини».

Що таке корупція та її причини?

Корупція – одна з нагальних проблем сьогодення, особливо в нашій країні, яка посідає у рейтингу сприйняття корупції місце серед передостанніх: 122 зі 180. Серед громадян нашої держави не заведено говорити про корупцію, навіть якщо і знають про її наявність – замовчують через різні причини. За даними досліджень, в Україні проблема корупції посідає 3 місце, після високої вартості життя та воєнних дій на Донбасі.

Корупція – суспільне явище, яке проявляється в злочинному використанні службовими особами, громадськими та політичними діячами їх прав і посадових можливостей з метою особистого збагачення.

45% українців на питання, чому люди дають хабарі, кажуть: «Зручніше заплатити, і проблема вирішиться швидше і простіше», так думають ті, хто шукає легкого шляху. Одна справа давати хабар, коли ви йдете тільки проти своєї честі та совісті. А інше, коли людина хабар бере: вона безвідповідально ставиться не тільки до себе, але й до людей, які живуть тільки за чесними правилами.

Корупційні дії дають можливість отримати вигоду швидко. Але якщо ви давали хабар хоча б раз, то вже у вас більше немає бажання напружуватися, щоб досягнути бажаного. З часом такої поведінки ви навчите своїх дітей, а вони ваших онуків, що й дає шлях до поширення корупціонерів.

Як говорить українська правозахисниця Віра Валлє: «У суспільстві, вільному від корупції, має відбутися всеосяжна відмова від корупції».

Причини корупції

Основні причини виникнення корупції в Україні поділяються на:

– політичні:

 • пов’язані з можливістю використовувати надані повноваження для задоволення приватних інтересів;
 • загальна нестабільність політичної влади, недостатню вираженість і твердість політичної волі у сфері протидії корупції;

– економічні:

 • нестабільність економіки країни;
 • відсутність прозорих механізмів роздержавлення власності та проведення тендерів для державних закупівель;
 • несприятливий інвестиційний клімат;
 • низький рівень заробітної плати;

– правові:

 • неефективна система антикорупційних засобів;
 • недостатня врегульованість відповідальності за вчинення різних корупційних діянь;
 • прогалини, двозначність та нечіткість законодавства;
 • недосконалість системи декларування доходів державних службовців;

– організаційно-управлінські:

 • посадові особи можуть приймати рішення на свій розсуд;
 • заміщення посад державних службовців шляхом використання особистих зв’язків;

– соціально-психологічні:

 • низька громадянська свідомість;
 • менталітет, що деформується усвідомленням можливості без зайвих зусиль та втрати часу розв’язання будь-якого питання;
 • відсутність бар’єра для припинення або відмови від корупційних дій.

Шляхи вирішення корупції

Протягом останніх років в Україні у сфері протидії корупції:

 • прийнято низку законодавчих актів антикорупційного спрямування;
 • схвалено Антикорупційну стратегію на 2021–2025 роки;
 • оновлено законодавство щодо викривачів;
 • створено Вищий антикорупційний суд.

Країна без корупції потрібна всім, а тому очищення від цієї проблеми – справа кожного.

Корупція проявляється у різних типах, і корупціонери знаходять різноманітні виправдання своїм діям. Проте недоброчесна поведінка приносить шкоду та відкидає нас назад від розвинутих країн світу, ставить перепони на шляху до успіху.

Сьогодні наші герої на фронті віддають життя за розбудову успішної країни, за кожного з нас, щоб ми мали можливість змінитися та стати чесною країною.

Тож давайте творити країну для своїх дітей та онуків, де корупції не буде взагалі!

Олена Степанюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Один з епізодів по «справі Роттердам+» нарешті скерують до суду
Мєдвєдєв володіє дніпровською фірмою